• „Razem na Święta”

          • Grupa „Pszczółki” jak co raku wzięła czynny udział w projekcie organizowanym przez MEN. Dzieci podczas spaceru po najbliższej okolicy przedszkola wrzucały kartki z życzeniami świątecznymi do skrzynek pocztowych.

          • Konkurs recytatorski

          • 20 marca w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach, uczniowie z naszej szkoły brali udział w konkursie recytatorskim wierszy J.Brzechwy i J. Tuwima po śląsku, zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Książek. Wiersze w przekładzie Marka Szołtyska recytowali uczniowie klas 1-7.

            Zwyciężczynią w kategorii klas 1-3 konkursu recytatorskiego została uczennica klasy 2 Milenka Sosnowska, II miejsce zdobyła uczennica klasy 3 - Zuzia Skop.

            Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Popołudniowe warsztatowe spotkanie integracyjne - palmy wielkanocne

          • To są palmy przewspaniałe
            Zrobione z wierzbowych gałązek
            Z suszonych kwiatów i wstążek
            Dajemy wam palmy w darze,
            Bo tak stary zwyczaj każe.
            Bo dawno temu wierzono, że palmy
            Złe moce odgonią

            Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli świątecznych obchodzonych w wielu krajach, zwłaszcza w Polsce jest palma wielkanocna. Jest to ozdobna konstrukcja wykonana z gałązek wierzbowych, trzciny, czerwonego derenia, bukszpanu, forsycji, jałowca, sosny i wierzby. Symbolizują one mękę pańską, zmartwychwstanie i życie wieczne.

            18 marca w naszej szkole zostały zorganizowane integrujące pokolenia. Spotkaliśmy się z rodzicami, babciami i dziećmi.

            Takie wydarzenie nie tylko umożliwiają wspólne spędzenie czasu, ale również przekazują kolejnym pokoleniom wiedzę i umiejętności związane z tworzeniem ozdób wielkanocnych. Rodzice wspólnie z dziećmi mogą tworzyć swoje własne, niepowtarzalne palmy, dzięki czemu kultywują tradycję i wspólnie uczestniczą            w przygotowaniach do świąt.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w zajęciach. Praca z Wami to przyjemnie spędzony czas. Zapraszamy na inne wydarzenia.

          • Lekcje w muzeum

          • Odkrywanie Dziedzictwa: Uczniowie SP 4 w Muzeum Miejskim w Bieruniu

            W ostatnim tygodniu uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 mieli okazję zapoznać się z bogatym dziedzictwem kulturowym swojego regionu poprzez wizytę w Muzeum Miejskim w Bieruniu. Ta ekscytująca wyprawa nie tylko pozwoliła im na wzbogacenie wiedzy historycznej, ale także na odkrycie tajemniczych legend i podań związanych z ich miejscowością.

            W ramach lekcji, uczestnicy mieli możliwość uczestnictwa w interaktywnej prelekcji, gdzie przewodnik opowiadał o tradycjach, legendach i podaniach związanych z regionem.

            Ta fascynująca podróż w głąb historii pozwoliła uczniom spojrzeć na swoją małą ojczyznę z zupełnie nowej perspektywy. Podczas spotkania w muzeum, uczniowie aktywnie angażowali się w poszukiwanie informacji, zadając pytania i dyskutując na temat różnych aspektów historii ich miasta i okolic.

            Jednym z najbardziej porywających momentów wizyty było zwiedzanie wystawy poświęconej twórczości lokalnego artysty, Romana Nygi. Jego prace nie tylko zachwyciły uczniów swoją artystyczną wartością, ale także stanowiły ważny element kulturowy regionu. Uczniowie mieli okazję zgłębić nie tylko historię swojej miejscowości, ale także poznać historię okolicznych terenów, co pomogło im lepiej zrozumieć kontekst, w którym rozwijały się wydarzenia i tradycje.

            Jednak to nie wszystko, co mieli do zaoferowania uczniom w Muzeum Miejskim. W ramach specjalnego programu, uczestnicy mieli okazję wysłuchać legend i opowieści o dziwnych stworzeniach związanych z tymi. miejscami. Ta mistyczna podróż w czasie pozwoliła uczniom na lepsze zrozumienie historii i kultury swojej okolicy oraz na rozwinięcie wyobraźni.

            Dla wielu z uczestników wizyty w muzeum była to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy historycznej, ale także możliwość budowania więzi z ich małą ojczyzną. Poznanie tradycji, legend i historii regionu może przyczynić się do budowania tożsamości lokalnej społeczności i przywiązania do miejsca, w którym się wychowują.

            Wizyta w Muzeum Miejskim w Bieruniu była niezapomnianym doświadczeniem dla uczniów To właśnie takie wydarzenia, które pozwalają na zbliżenie się do własnej historii i kultury, są kluczowe dla kształtowania tożsamości i przywiązania do małej ojczyzny. Dzięki nim młode pokolenia mogą lepiej zrozumieć swoje korzenie i bardziej świadomie kształtować swoją przyszłość.

          • Twoja szansa na pomoc! Zbiórka plastikowych nakrętek dla Karoliny

          • Cześć wszystkim uczniom!

            Chcielibyśmy podzielić się z Wami niezwykłą historią, która dotyczy naszej koleżanki, Karoliny Jagody. Karolina to absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Niestety, od urodzenia Karolina choruje na MPD (Mózgowe Porażenie Dziecięce) i potrzebuje naszej pomocy.

            Karolina wraz z rodzicami od wielu lat podejmuje działania, które pomagają jej w zdobyciu funduszy na zakup nowego wózka inwalidzkiego oraz specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. Zbierać plastikowe nakrętki!

            To niewielki gest, który może mieć ogromne znaczenie dla niej. Zamiast wyrzucać do kosza segregujmy i zbierajmy je!

            Jak to działa? Karolina i jej rodzina segregują plastikowe nakrętki według kolorów, a następnie zawożą je do firmy recyklingowej. Za każdy kilogram zebranych nakrętek otrzymują 1,20 zł. To niewiele, ale drobne sumy sumują się i mogą pomóc w jej walce z chorobą.

            Jak możemy pomóc? To proste! Zachęcamy Was do aktywnego włączenia się w zbiórkę plastikowych nakrętek. Możecie zacząć od swoich domów, poprosić rodziców, dziadków, sąsiadów o pomoc w zbieraniu. Każda nakrętka się liczy!

            Dlaczego warto pomóc? Pomoc dla Karoliny to nie tylko wsparcie finansowe, to również okazja, by pokazać, że razem możemy zdziałać wielkie rzeczy. To także szansa na naukę empatii i solidarności z osobami, które potrzebują naszego wsparcia.

            Dajmy z siebie wszystko, żeby pomóc Karolinie w jej walce z chorobą. To nie tylko gest dobroci, to także wyraz naszej wspólnej siły i solidarności.

            Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w zbiórce plastikowych nakrętek!

            Pierwsza akcja już za nami. Serdecznie dziękujemy wszystkim! Działajcie dalej!

            Liczymy na WAS Samorząd Uczniowski i Wolontariat.

          • Poznajemy świat muzyki

          • Spotkanie z muzyką na żywo zawsz budzi emocje i drżenie serca. 28 lutego mieliśmy możliwość uczestniczyć w zajęciach muzycznych, które prowadził Dariusz Wantuch absolwent Akademii Muzycznej i finalista pierwszej edycji programu X-FACTOR (z zespołem Avocado).

            Audycja przybliżyła uczniom możliwości oraz budowę instrumentów dętych drewnianych: saksofonów, klarnetu. Instrumenty zostały zaprezentowane w każdym stylu muzycznym od klasyki poprzez jazz do różnych odmian muzyki rozrywkowej.

            Poczuliśmy magię współczesności i nowoczesnej technologii, która wkroczyła również do muzyki. Przekroczyliśmy barierę instrumentów akustycznych słuchając elektronicznej odmiany saksofonu – EWI. 

            Zawsze najprzyjemniejszą częścią lekcji jest wspólne muzykowanie. Taka lekcja to dobra zabawa.

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie wszystkich klas zmierzyli się z różnymi zadaniami. Inna forma pracy na lekcji, czyli  escape room  pt:„Tajemnice języka polskiego” . To wyjątkowe doświadczenie zostało zaprojektowane, aby wciągnąć uczniów w świat naszego rodzimego języka. Młodzi detektywi dowiedzieli się m.in. co to jest etymologia, skąd wziął się język polskie, jak brzmiało i co znaczyło pierwsze polskie zdanie. Utrwalili też wiadomości dotyczące alfabetu, neologizmów i archaizmów. A przy okazji ćwiczyli kompetencje przyszłości tj.: kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja oraz mieli okazję poznać się lepiej i nauczyć współpracować.

            Zadania wymagały bowiem od nich kreatywnego myślenia oraz twórczego podejścia do wykorzystania wiedzy językowej. Musieli ocenić dostępne informacje, dokonać wyborów i podjąć decyzje. Aby rozwiązać zagadki, uczniowie musieli również dzielić się wiedzą, wymieniać pomysłami i efektywnie komunikować się w grupie, bo było to zadanie zespołowe, które nie mogło być skutecznie zrealizowane bez współpracy. 

            Odpowiedzialność, rywalizacja, wykorzystanie  różnych źródeł, aby zdobyć wiedzę. Aktywne i dynamiczne lekcje. Uczniom bardzo spodobał się taki sposób zdobywania wiedzy.