• Piknik rodzinny „OSP Lędziny dla Ukrainy”

          • W związku ze zbliżającym się Dniem Strażaka zapraszamy na charytatywny piknik organizowany przez OSP i MOK, który odbędzie sie 8 maja obok straży w Lędzinach.

            Dzieci z klas I-VIII zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym „Strażak w oczach dziecka. Najlepsze prace będa wystawione na festynie.

          • Wszyscy dbamy o naszą planetę!

          • 22 kwietnia to data, którą znają już przedszkolaki.

            Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.

            I my jak co roku przyłączyliśmy się do akcji sprzątania świata.

            Już przed południem odwiedzili Nas strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lędzinach, którzy przeprowadzili z uczniami pogadankę na temat zagrożeń jakie niesie wypalanie traw .Dużym zainteresowaniem cieszył sie wóz strażacki  oraz pokaz działania węża strażackiego. Następnie wszyscy ruszyliśmy ulicami  najbliższego otoczenia by pozbierać śmieci .To niewiarygodne ile tego znaleźliśmy.

            I młodzież i małe dzieci

            Dziś zbierali śmieci !

          • Spotkanie z przedstawicielami policji

          • 21 kwietnia odbyła się prelekcja z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu dotycząca bezpieczeństwa uczniów, przemocy i agresji występującej w środowisku szkolnym, Internecie i konsekwencji prawnych. Spotkanie odbyło się w klasach VIIa, VIIb oraz VIII. Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjanci przypomnieli wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegli także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjantów, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusze udzielali wyczerpujących odpowiedzi.

          • Świąteczne podchody

          • Środa – ostatni dzień przed przerwą świąteczną. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr4 im. Św. Barbary postanowili uatrakcyjnić ten dzień, zintegrować społeczność szkolną i zachęcić do aktywnego spędzania czasu na powietrzu. Pogoda w tym dniu sprzyjała korzystaniu z uroków natury i pozwalała cieszyć się ciepłą wiosną.

             

            Każda klasa przygotowała w tym dniu wspólne świąteczne śniadanie. Uczniowie klasy 7a pod opieką wychowawcy zrobili niespodziankę całej społeczności szkolnej i zaprosili wszystkich na świąteczne podchody. Przygotowali mapy, karty pracy i sporo zadań do wykonania podczas podchodów. Zadania zostały ukryte w odpowiednich, bezpiecznych miejscach, należało więc je znaleźć i rozwiązać. Każdą grupą opiekował się przewodnik, który dokumentował wydarzenie oraz pilnował czasu wykonania zadań.

            W czasie podchodów liczyła się nie tylko wiedza dotycząca zwyczajów i obrzędów związanych ze Świętami Wielkanocnymi, ale także współpraca zespołów, odpowiednia organizacja i podział prac. Tylko wspólne aktywne działania pozwalały na sprawne i szybkie rozwiązywanie zadań, które wymagały od uczestników spostrzegawczości, wiedzy i kreatywności.

            Po wykonaniu zadań uczniowie podzielili się z nami wrażeniami:

            „Podchody bardzo mi się podobały. Szukaliśmy ukrytych zadań”,

            „ Przewodnik spełnił swoje zadanie, wspierał nas w czasie realizacji zadań związanych ze świętami wielkanocnymi”,

            „Szukanie zadań ukrytych w jajkach i rozwiązywanie ich sprawiło nam wiele radości”.

            Takie słowa to najlepsza nagroda dla organizatorów i zachęta do tworzenia innych aktywnych działań.

            Mamy nadzieję, że uczniowie zachęcą również swoich domowników do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Zachęcamy do działania.

          • Kultywujemy tradycje

          • Czy robiliście kiedyś własnoręcznie palmy wielkanocne?

            Smukłe bukiety to część tradycji związanej z Niedzielą Palmową. Obrzęd święcenia zielonych gałązek, czyli palm wielkanocnych wprowadzono w kościele w XI wieku. Obecnie w różnych częściach Polski tworzone są odmienne, charakterystyczne pionowe bukiety. Na Podhalu i Pogórzu, na Kurpiach czy w Polsce północno-wschodniej tworzy się duże palmy osiągające wysokość nawet 3 metrów! Tradycyjnie powinny się w nich znaleźć między innymi rośliny takie jak: wierzba z baziami, którą uważa się za symbol miłowania życia, gałązki tui, bukszpanu, świerku. Procesje z palmami są niezwykłym widowiskiem. Mają one przypominać wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy.

            W tygodniu przed Niedzielą Palmową zorganizowaliśmy w naszej szkole kiermasz świąteczny- można było zaopatrzyć się w palmę wykonaną przez uczniów naszej szkoły lub zakupić kartkę świąteczną wykonaną przez panie ze świetlicy szkolnej. Zysk ze sprzedaży został przekazany na pomoc Ukrainie.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję. Nie tylko pomagamy, ale także kultywujemy tradycje regionalne. Poszerzamy wiedzę o naszej kulturze oraz doskonalimy swoje umiejętności techniczne, manualne, dowiadujemy się więcej o roślinach i ich znaczeniu w tradycji.

            Wspólna praca pozwala także docenić innych i zmierzyć się z własnymi ograniczeniami. Każdy ma jakieś zdolności. Odkrywamy je w różny sposób.
             

          • Akcja „Razem na Święta”

          • „Razem na Święta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym, także nasze przedszkolaki chętnie uczestniczą w tej akcji.

          • Podziękowanie

          • Szanowni Rodzice! Drodzy Uczniowie! proszę przyjąć gorące podziękowania za liczny udział w akcjach charytatywnych organizowanych w naszej szkole. Dzisiaj odbył się finał akcji „Szafowanie” na rzecz Zuzi, chorej na ostrą białaczkę. Dzięki Państwa ogromnemu zaangażowaniu zebraliśmy olbrzymią ilość używanych tekstyliów. Zbiórka grosików dla Zuzi trwa nadal.

            Lucyna Patałąg – koordynatorka akcji