• Odwiedziny w kopalni KWK Ziemowit

          • Z okazji zbliżającej się Barbórki przedszkolaki odwiedziły przedstawicieli KWK Ziemowit, którym złożyły życzenia i wręczyły kwiaty. Dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat pracy górników oraz ich patronki Św. Barbary. Zwiedziły gabinet dyrektora oraz inne pomieszczenia w kopalni.

          • Lektura na wyciągnięcie ręki

          • Lekcje w teatrze to podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, umożliwienie kontaktu ze sztuką, uwrażliwienie na piękno oraz krzewienie kultury i estetyki żywego słowa.

            Zatem, kolejny  spektakl teatralny za nami. Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia przybliżył na świat utworów obowiązkowych. Obejrzeliśmy w październiku „Balladynę” , a w listopadzie „Opowieść wigilijną”.

            Zajęcia w teatrze przybliżają nam teksty lektur, możemy również obserwować wspaniałą grę aktorów młodego pokolenia i wraz z nimi przenieść się w cudowny świat.

            Niesamowita muzyka, piosenki i scenografia urzekły nas swoim urokiem. Żywo reagowaliśmy na wydarzenia, które miały miejsce na scenie. 

            To naprawdę była wspaniała uczta duchowa. Takie lekcje to interesujące spojrzenie na lekturę i inny sposób realizacji podstawy programowej.

            Dobry spektakl jest w stanie sprawić, że uczniowie będą o nim pamiętać jeszcze długo po jego obejrzeniu. Ma to związek z inteligencją emocjonalną i twórczym myśleniem, które sztuki sceniczne z pewnością w nas rozwijają. A takie były spotkania w których uczestniczyliśmy. Dziękujemy aktorom NTE z Wrocławia.

          • Konkurs recytatorski

          • Nasi uczniowie wzięli udział w Pierwszym Konkursie Recytatorskim im. Moniki Bednorz organizowanym przez lędzińskie Towarzystwo Przyjaciół Książek.

            W kategorii klas I-III

            II miejsce zajął Wojciech Wisiorek z klasy 1b

            wyróżnienie - Zofia Kocur z 3a.

            Serdecznie wszystkim gratulujemy

          • Wycieczka dzieci przedszkolnych do Funzeum

          • Wycieczka dzieci przedszkolnych z grup Pszczółki i Biedronki do Funzeum - muzeum światła i koloru w Gliwicach.

            Zaraz po przywitaniu, wraz z Panią przewodnik dzieci wyruszyły w bajkowy świat. Najpierw odwiedziły wystawę kolorów, gdzie czekały na nich 32 ekspozycje w siedmiu kolorach tęczy. Były tam "tęczowe ławeczki", wielkie plastry miodu, zielona dżungla i wiele innych. Odwiedziły też salę z pryzmatem - bryłą pokazującą z jak wielu barw tak naprawdę składa się białe "bezbarwne" światło. Przedszkolaki udały się także na warsztaty plastyczne, gdzie z wcześniej pokolorowanych słoni, powstało ogromne interaktywne zoo. Następnie był czas wolny na zabawę. Dzieci wróciły z uśmiechem na twarzy i bardzo zadowolone z wycieczki.

          • Dzień św. Marcina

          • W naszej szkole jak co roku obchodzono „Dzień Świętego Marcina”. Dzień ten stanowi zapowiedź okresu świąt Bożego Narodzenia, wprowadza w nastrój tajemnicy i wiary w czynienie dobra.

            Projekt „Dzień Świętego Marcina” zorganizowały panie L. Patałąg (nauczyciel języka niemieckiego) i K. Koziol (wychowawca świetlicy).  W uroczystości brała udział cała społeczność uczniowska. Tego dnia każdy uczeń mógł wysłuchać legendy o św. Marcin i spróbować ciasteczka w kształcie rogalika.

            Uroczystość poprzedziły warsztaty, podczas których uczniowie wykonywali lampiony oraz inne prace plastyczne związane z postacią św. Marcina.

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości, które w całej Polsce obchodzimy uroczyście 11 listopada, jest najważniejszym z polskich świąt państwowych oraz narodowych. Upamiętniamy wówczas wszystkich Polaków, którzy oddali swoje życie w walce o wolność naszego kraju.

            Pięć pokoleń walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji i rusyfikacji, aby w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością.

            Pamiętamy i czcimy to ważne wydarzenie.

            Zawieśmy polskie flagi , przygotowaliśmy kotyliony. Nie zapomnieliśmy również o odśpiewaniu hymnu o 11.11 biorąc udział w akcji „Szkoła do hymnu”, która była relacjonowana na żywo. Wzięliśmy także udział w uroczystości miejskiej, gdzie złożyliśmy hołd wszystkim poległym za wolność. W uroczystości reprezentowały szkoły i urząd poczty sztandarowe, a delegacje złożyły kwiaty przy pomniku. Deszczowa aura nie wystraszyła nas i przy akompaniamencie górniczej orkiestry oddaliśmy część wszystkim zasłużonym.

          • Słowacja naszym domem. Projekt Wyszehradzki - rewizyta

          • W ramach realizacji założeń projektowych Visegrad Found uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Św. Barbary w Lędzinach wraz z opiekunami panią dyrektor Marią Horst, koordynatorem projektu Urszulą Karwath i Dorotą Żak przebywali w Słowacji. Zakładna Szkoła im. Amosa Komenskiego w Revucy gościła nas w dniach od 6 listopada do 9 listopada 2023 r., przez te klka dni Słowacja stała się naszym domem. 

            Czas spędzony w Revucy obfitował w wiele działań i aktywności.

            Zdobyliśmy wiedzę o regionie i pierwszym gimnazjum na Słowacji prowadzonym w języku słowackim. Poznaliśmy założenia ówczesnej szkoły, sposoby uczenia i zdobywania wiedzy. Ta wiedza pozwoliła nam docenić nasze obecne możliwości i szeroki dostęp do nauki jaki obecnie posiadamy. Zachwyciły nas zeszyty uczniowskie i sposób notowania.

            Pracowaliśmy nad realizacją scenek z wykorzystaniem scenariusza „The Monkey and the Jealous Camel” i teksów napisanych przez uczniów. Przygotowane w Polsce maski  wykorzystaliśmy podczas przedstawienia, które przygotowała z uczniami Pani Alenka  Kvetkowa. Gra aktorska, ruch sceniczny, nauka tekstów – to wytrwała praca uczniów polskich  i słowackich. Doceniamy to, tym bardziej, że wspólnie na dopracowanie przedstawienia mieli tylko jedno popołudnie.

            Rozwijanie wiedzy o kulturze umożliwiło nam spotkanie z burmistrzem miasta Revuca oraz przedstawicielką projektu Litterra, która opowiedziała nam o nowym dynamicznie rozwijającym się współczesnym muzeum w Revucy. Spotkanie zaowocowało nowymi pomysłami oraz planami na przyszłość. Mamy wsparcie miasta, co jest dla nas bardzo istotne. Ważnym elementem spotkania była również wizyta uczestniczek poprzednich projektów Comenius. Uczennice dały wspaniałe świadectwo dobrze wykonanych działań- zobaczyliśmy filmy i produkty wykonane przez uczniów. Dziewczyny, teraz już dwudziestokilkuletnie młode kobiety, podzieliły się także wspomnieniami i własnymi wrażeniami z udziału w takim przedsięwzięciu jakim jest udział w projekcie realizowanym między dwoma naszymi szkołami. Zadania, które przewidzieliśmy dla naszych uczniów miały na celu rozwijanie pasji i umiejętności. Pod czujnym okiem pani Beaty Zacharowej uczestnicy projekty własnoręcznie mogli ozdobić torby ekologiczne i białe tshirty z nadrukiem logo projektu. Aktywność twórcza bardzo absorbowała uczniów i sprawiła im mnóstwo radości z możliwości tworzenia rzeczy użytkowych.

            W czasie pobytu odwiedziliśmy studio nagrań, uczestniczyliśmy w nagraniach. Każdy mógł poczuć się jak artysta lub redaktor radiowy. Dzięki panu Tomaszowi Kontry utrwaliliśmy na taśmie nasze piosenki, wrażenia, emocje. Było to bardzo ciekawe doświadczenie.

            Nie zapomnieliśmy o równowadze w czasie pobytu, dbaliśmy również o rozwój i aktywność fizyczną uczestnicząc i poznając sporty nietradycyjne. Wspólna zabawa to sposób na lepsze poznanie naszych partnerów, a emocje, rywalizacja sprzyjają dobrej atmosferze. Zabawa, zabawa- dyskoteka rozpoczęła jedną z kolejnych atrakcji jaką była noc w szkole. Tańczyliśmy nie tylko przy współczesnych tonach, ale nauczyliśmy się tańczyć mazurka. Czas pożegnania nadszedł bardzo szybko- noc minęła błyskawicznie. Pozostało tylko podsumować projekt, napisać teksty, wykonać ewaluację i wziąć udział w konkursie na tytuł naszego projektu.

            Łezka zakręciła się w oku niejednego uczestnika. Ostatnie uściski, zdjęcia i obietnica, że znów się spotkamy przy realizacji następnego projektu. Na razie pozostał nam kontakt mailowy i spotkania online. Dzięki takim spotkaniom uczniowie mają możliwość doskonalić język angielski i używać go w życiu codziennym do komunikacji.

          • Bogowie i mity starożytnej Grecji - lekcja mitologii w kl. V a

          • Uczniowie klasy 5a realizując na lekcji historii temat: Bogowie i mity starożytnej Grecji, wykazali się pomysłowością przygotowując się do zajęć. Każdy uczeń miał za zadanie przygotować się do zaprezentowania i omówienia wylosowanego mitycznego boga lub herosa. Piątoklasiści pięknie przebrani za bogów i boginie, z atrybutami w dłoni, w ciekawy sposób opowiadali o swoich bohaterach oraz ich pochodzeniu i przygodach. Taka lekcja na pewno zapadnie uczniom w pamięci.

            Składam serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do tej lekcji.